Ukratko, tehnološko pitanje je protok struje kroz pojačivač – elektronsku lampu ili tranzistor.
Klasa A ima neprekinut, linearni protok struje od uključivanja do isključivanja. Zbog toga ima veliku potrošnju električne energije, jako se greje i potreban je na kraju zvučnik veoma velike osetljivosti da pročita pojačanje.
Za svrhe veoma kvalitetnih pojačanja dobrih snimaka putem elektronske lampe koristi se izraz SINGLE END – jedan izlaz. Ovo jasno govori da postoji jedan ulaz struje i jedan izlaz ka zvučniku. Donja slika jasno pokazuje da pojačivač jednostavno linearno kopira ulazni signal, frekvencije na gore i na dole.
Koje su tehnološke i posebno zvučne prednosti pojačivača u ovoj klasi? Najveća prednost je jednostavnost izrade i jasno preslikavanje ulaznog signala. To je ono što se odmah čuje nakon što se bilo koja vrsta muzike preslušava na ovakvom pojačalu!
Klasa B za razliku od gore objašnjenog ulazni signal pojačava samo u jednoj polovini, iznad frekvencije 0.
Budući da ovaj princip ne rešava celokupan spektar zvučnog signala, uvek se kombinuje par ovakvih pojačivača da bi se izvršilo i pojačanje donjeg dela signala, ispod frekvencije 0. Zbog tog mešanja se u praksi zove puš-pul – push-pull! U prevodu guraj- vuci!! To u praksi izgleda ovako.
Ovo uparivanje dva pojačivača daje veliku iskorišćenost signala, ali prilikom ponovnog spajanja dva dela signala ima problem sa sudaranjem dela zvučnih frekvencija koje su blizu jedna drugoj – tako se i zovu crossover distortion.
Ovaj problem se rešava time što se svaki od pojačivača osposobljava da vrši i mali deo pojačanja svog suprotnog para. To se onda zove klasa AB, za to je potrebna mala tehnička korekcija – bias, ali rezultati se isplate!
Na kraju ovog dela ostaje pitanje, zašto se prave pojačala u klasi AB ako su SINGLE END tako tehnički, tehnološki i zvučno superiorna? Odgovor je samo jedan, cena izrade klase A je zbog mnogih faktora veoma visoka! Pošto se kod pojačanja signala preko elektronske lampe radi o čistom pojačanju napona struje, onda nije lako napraviti transormator za takve visoke napone!
O preostalim klasama C i D ne vredi trošiti mnogo reči ukoliko mislimo na pojačivače koji verno reprodukuju snimljeni zvuk. Jedni se koriste za radio stanice a drugi za pojačanje dubokih tonova.
Ovaj tekst je veoma jednostavno objašnjenje tehnologije i standarda – više podataka, uključujući i tehničke možete pronaći na WIKIPEDIA.
Ovaj blog će se dakle baviti uredjajima koji tehnički spadaju u kategoriju A i u kategoriju AB, odnosno u sistem SINGLE END i PUSH-PULL.
Нема коментара:
Постави коментар